пʼятниця, 21 квітня 2023 р.

Якщо постраждали самі діти, як пояснити їм, що сталося з ними?

На відміну від дорослих, діти висловлюють свою реакцію не словами, а поведінкою. Тому вони дуже потребують раціонального пояснення того, що з ними сталося. 

Дітям важко зрозуміти, що вони не можуть заснути вночі через того, що за кілька метрів від них вибухнула ракета. Їм треба пояснити цю зв'язок, розповісти, що злякалися не лише вони, а й дорослі, і що цей страх не завжди проходить одразу. 
Потрібно описати їхні почуття словами.

Дуже часто ми стикаємося з бажанням вдати, що нічого не відбувається. Важливо говорити один з одним, питати про самопочуття, цікавитись, чим можна допомогти і чим хотілося б зайнятися. Такі речі допоможуть розрядити обстановку, створити відчуття психологічно безпечного простору.

Що ще робити?

Найефективніший спосіб запобігти посттравматичну реакцію – продовжувати нормально функціонувати. 

За можливості потрібно дотримуватись рутини. Потрібно вставати у звичний час, одягатися, чистити зуби, готувати сніданок. Якщо школа закрита – значить, сідаємо займатися з дітьми. Вони особливо чутливі до чіткого порядку дня.

НЕ можете відірватися від моніторингу новин? Сидіння з телефоном або біля телевізора просто паралізує, адже, крім цього, ви нічого не можете робити. Набагато важливіше приготувати обід, прибрати квартиру, погратись із дітьми.


Дуже важливо пам'ятати, що немає жодної необхідності залишатися в самотності. Потрібно говорити з рідними, із сусідами, з професіоналами – психологами, шкільними консультантами, сімейним лікарем.

(За матеріалами П. Вігдорчик)

Немає коментарів:

Дописати коментар