Що таке емоційне виснаження
У медіа та соцмережах поширений термін "емоційне вигорання під час війни". Однак, за словами експертки, у науковій психології такого терміну поки немає. Насправді за ним криється емоційна втома або виснаження, яке розвивається на фоні подій і новин про війну.
Основні ознаки емоційного виснаження під час війни:
🔹дратівливість від новин;
🔹неготовність читати новини;
🔹втома від контенту, пов’язаного з війною;
🔹апатія;
🔹зниження інтенсивності дії. Наприклад, якщо на початку війни людина активно донатила та долучалась до волонтерських ініціатив, то зараз всі ці дії менш інтенсивні;
🔹емоційні гойдалки;
🔹прояв песимістичних настроїв.
Поки що немає досліджень, які б визначили конкретні стадії розвитку цього стану. Проте, це відбувається за тенденцією: спочатку пік активності, а потім спад, який може супроводжуватись плато.
У деяких людей це супроводжувалось втомою, зменшенням споживання контенту про війну або навіть уникненням цієї теми. Наприклад, людина зменшила кількість новинних каналів у Telegram та почала більше споживати розважального або освітнього контенту.
"Це нормальний процес. Війна – дуже важка тема. Неможливо бути постійно емоційно включеним в горе, біль, проблеми та невизначеність".
Кожен із нас має ризик розвитку емоційної втоми під час війни. Однак є люди, які більш схильні до її проявів:
🔹вразливі люди, які емоційно реагують на події;
🔹емпатичні особи, які не можуть контролювати цю рису та дуже швидко і емоційно входять у різні ситуації та події;
🔹люди, чия професійна діяльність тісно пов’язана з подіями: поліція, ДСНС, військові, журналісти, дипломати, лікарі, психологи, волонтери тощо.
🔹люди, які не дотримуються інформаційної гігієни.
Як розпізнати емоційне виснаження:
🔹Зверніть увагу на фізичний стан. Як ви їсте/спите/фізично почуваєтеся? Можливо, загострились хронічні захворювання, збився режим сну, збільшився/зменшився апетит. Помічаєте нехарактерні речі – зверніть на них увагу або навіть запишіть.
🔹Проаналізуйте емоційний стан. Що відбувається з емоціями? Який настрій переважає? У людей з емоційним виснаженням домінує пригнічення, апатичність, злість, роздратування, більша схильність до конфліктів.
🔹Подивіться на інтелектуальну продуктивність. Наскільки ви уважні та швидкі у прийнятті рішень? Чи складно вам запам’ятовувати? Зниження когнітивних процесів у стресовій ситуації – це нормально. Проте якщо ви дуже розсіяні, погано запам’ятовуєте, некритично сприймаєте інформацію, це може свідчити про емоційну і когнітивну втому.
🔹Подумайте, як змінилась поведінка. Кожен має свій рівень активності та спосіб взаємодії з іншими. Однак слід звернти увагу, якщо з’являються нетипові прояви. Наприклад, ви частіше стали з усіма сваритися або відмовляєтесь від звичних хобі та способів проведення часу, хоча вони нині доступні.
"Помічаєте критичні зміни хоча б в одній із цих сфер – проаналізуйте ймовірну причину. Далі – подумайте, як можете допомогти собі. Можливо, слід звернутися до спеціаліста. Навіть декілька консультацій можуть допомогти обрати правильну стратегію підтримки себе в цій ситуації".
Як позбутися емоційної втоми під час війни
🔶Перше правило – дотримання інформаційної гігієни. Засновниця ініціативи з інформаційної гігієни "Як не стати овочем" Оксана Мороз радить прискіпливо перевіряти будь-яку отриману інформацію. Для цього поставте собі запитання:
🔹Це те, що я хочу/боюсь почути? Наприклад, дата закінчення війни або застосування хімічної зброї.
🔹Хто це сказав? Звідки ця інформація?
🔹Цю інформацію підтвердили офіційні джерела?
🔹Ця інформація є у медіа з білого списку?
За даними Інституту масової інформації (ІМІ) у 2022 році до цього списку увійшли: Ліга.net, Суспільне новини, Радіо Свобода, НВ, Укрінформ, Українська правда, Громадське, Бабель, Дзеркало тижня.
Якщо інформації ніде немає і ви почули її від іншої людини, то запитайте себе: "Чому вона це поширює?". Адже критика влади, хейт своїх, поширення емоційної та неперевіреної інформації, паніки, зради та сумнівів як онлайн, так і офлайн – це допомога ворогу.
🔶Також слідкуйте за своєю поведінкою у соцмережах. Базові правила:
🔹Перед тим, як взаємодіяти з публікаціями (ставити лайк чи робити репост), перевіряйте й уважно читайте.
🔹Проведіть аудит, на які сторінки підписаний автор публікації.
🔹Додавайте в друзі тільки після перевірки публікацій.
🔹Не додавайте ботів у друзі.
🔶Наступний крок, який може допомогти на шляху до покращення самопочуття, – піклування про себе та пошук діяльності, яка наповнює вас ресурсом.
Обирайте ту діяльність, яка надає вам сил. Це може бути спорт, творчість, прибирання, садівництво тощо. Свідомо включайте її у своє життя.
🔶Рефлексуйте про свій досвід. Ми не завжди помічаємо та приділяємо належну увагу своїм емоціям. Щоб цього уникнути, ведіть щоденник, де записуватимете думки, переживання, події, які з вами відбуваються.
"Це хороший інструмент, який дозволить поспостерігати за собою зі сторони. Альтернатива – пости у соцмережах. Більшість із нас переживає схожі емоції. Тож обов’язково знайдеться той, хто вас підтримає"
Ознаки, які вказують на потребу у психологічній допомозі:
🔹розумієте, що самотужки не справляєтесь.
🔹спостерігаєте нетипові зміни у фізичному та емоційному стані, інтелектуальній продуктивності та поведінці.
🔹переживаєте втрату близької людини, майна, роботи тощо.
"Якісна психологічна допомога – не примха. Це нормально, коли ви звертаєтесь за підтримкою до фахової людини, яка допоможе знайти найкраще рішення в конкретній ситуації"
Близька людина має емоційну втому. Чи можу я допомогти
"Можете, але треба пам’ятати, що ваші можливості обмежені. Це проблема багатьох людей: ми часто намагаємося допомогти іншим, але не завжди вдається. У кожної людини є своє бачення, режим, швидкість прийняття рішень. Тому можемо лише заохочувати та пропонувати"
Наприклад:
🔹Бачите, що близька людина постійно сидить у новинах і дратується через це, розкажіть їй про інформаційну гігієну. Але не повчайте, а лагідно пояснюйте та наводьте приклади застосування.
🔹Запропонуйте спільну активність, яка може відволікти: подивіться фільм (але не про війну), прогуляйтесь, сходіть разом у кафе або на майстер-клас.
🔹Нагадайте про її хобі. Можливо, ваша мама раніше любила вишивати, а ваш партнер – ходити в басейн. Подаруйте їм те, що нагадає про цю діяльність.
Немає коментарів:
Дописати коментар