пʼятниця, 27 березня 2020 р.

Формуємо в дітей вміння активно слухати

Навчити дітей активно слухати – це досить складне завдання. Проте вам не треба бути добре підготовленим професіоналом, щоби навчити цієї важливої навички. Після невеличкої інформаційної підготовки ви зможете ознайомити своїх дітей з усіма таємницями активного слухання. Є кілька методів і технік, які допомагають батькам навчати та тренувати своїх дітей в активному слуханні. Ось деякі з них.


Метод «Машина часу». Це один з найкращих способів, щоб навчити дітей активно слухати. Коли ваші діти приходять зі школи, сядьте поруч з ними й почніть розмову про події, які сталися протягом дня, особливо в період занять у школі. Школа стає для дітей другою домівкою, в якій усе, що відбувається, має велике значення. Фахівці рекомендують батькам питати про шкільний день і просити перераховувати всі події у хронологічному порядку.
Так ваші діти будуть розповідати, пригадуючи все, що сталося з ними сьогодні. Однак як батьки ви повинні будете простежити за точністю хронологічно правильного викладу. Тому необхідно заохочувати їх пригадувати кожну подію. Для цього ви можете попросити дітей сісти в «машину часу», повернутись на певну кількість годин, відчути кожну подію ще раз і пригадати всі важливі слова, сказані вчителем. Коли ваші діти будуть намагатись пригадати хід подій, вам необхідно активно брати участь у розмові, допомагаючи їм відновити в пам'яті всю хронологію.
«Словесний живопис». Це незвичайний спосіб, при використанні якого ваша дитина повинна пригадати й повторити всю послідовність подій дня, емоційно «розмальовуючи» свою розповідь. З точки зору психології, діти ще недостатньо здатні миттєво пригадувати сказані слова. Отже, для пояснень вони завжди намагаються використовувати багато слів, образів і сценаріїв. Навичка активного слухання розвивається в дітей тоді, коли ви вчите їх слухати різні слова й пов'язувати їх з різними образами та сценаріями.
Метод читання. Продуктивне слухання повинно бути метою всіх батьків. Один з найкращих способів навчити активно слухати – читати дітям вголос. Коли ви прочитаєте казку, то можете попросити дітей переказати її. Цей простий підхід допоможе їм розвинути звичку слухати вимовлені слова з пильною увагою.
Китайський шепіт. Цей чудовий метод відомий у всьому світі завдяки своїй винятковій геніальності. Будь-яке просте повідомлення змінюється в міру того, як воно передається від однієї людини до іншої. Здатність розуміти й осмислювати вимовлене слово в різних людей відрізняється. Це пов'язано з відсутністю вміння активно слухати. Проте цей метод може дуже добре допомогти розвинути активне слухання. Батьки можуть використовувати його щодня.
Поради про розвиток у дітей навичок активного слухання:
  • Підберіть тему дня й розкрийте її, давши дітям її назву та короткий опис. Запропонуйте дітям подумати над заданою тематикою та зробити свої припущення.
  • Спитайте дітей, що вони знають про тему дня.
  • Прочитайте розповідь на цю тему в цікавій та експресивній манері; нехай ваше оповідання буде інтерактивним і надихаючим.
  • Після того як ви прочитаєте розповідь, попросіть дітей пригадати її, переказуючи текст речення за реченням.
  • Нехай усі діти по черзі перекажуть текст, а потім висловлять про нього власну думку. Діти отримають користь, якщо ви не будете переривати їх під час розповіді.
​Для розвитку активного слухання ви можете поставити дитині ряд відкритих запитань, наприклад:
  • Що ти знаєш про цю тему?
  • Яку нову інформацію ти почув у цьому розділі?
  • Чи є щось нове в цьому розділі?
  • Що найважливіше в цьому розділі? Чому ти так вважаєш?
  • Ти не пропустив жодної інформації?
  • Чому ця історія така важлива?
  • Яка частина сподобалась тобі найбільше?
  • Як можна коротко викласти зміст історії?
​Активне слухання здатне впливати на формування дітей. Володіючи цією навичкою, ваші діти зможуть досягти значних успіхів у навчанні та в житті в цілому.


Немає коментарів:

Дописати коментар